Chociaż historia pikowanej kurtki sięga XIX wieku to czy wiemy co to znaczy pikowanie? Skąd właściwie wzięła się taka technika tworzenia materiału do wyrobu tekstyliów.

Pikowanie (fr. piqué, czyli ukłucie) tkanin polega na zszywaniu dwóch tkanin, przedzielonych dla ocieplenia, miękką, grubą wełną, bawełną lub innym materiałem. Ma to głównie na celu równomierne rozłożenie materiału ocieplającego, daje też pewne możliwości dla artystycznego projektowania i wykonania tkaniny.

Kilka słów o pikowanej kurtce!

Jak dobrać pikowaną kurtkę do figury? Przede wszystkim pamiętaj o tym, by nie była ona ani obcisła, ani za duża. W tej pierwszej twoje ciało będzie zbyt ściśnięte i opięte, a to nigdy nie wygląda dobrze. Poza tym nie będziesz mieć swobody ruchów, zwłaszcza, gdy pod kurtkę włożysz gruby sweter lub cieplejszą bluzę. Z kolei zbyt duża pikowana kurtka sprawi, że będziesz wyglądać, jakbyś nosiła ubrania większe o kilka rozmiarów.

Niektóre kobiety boją się okryć z pikowaniem. Głównym ich zarzutem jest to, że wygląda się w nich grubo. Nic bardziej mylnego. Pod warunkiem jednak, że wybierzesz kurtkę pikowaną, w której będziesz wyglądać dobrze. Jak zawsze podczas zakupów, kieruj się przede wszystkim rozsądkiem. Jeśli w jednej kurtce wyglądasz źle, przymierz kolejną. Nie znalazłaś niczego w jednym sklepie? Idź do innego. Jeśli masz krótką szyję, omijaj kurtki z dużym kołnierzem. Jeśli chcesz ukryć kilka kilogramów, zdecyduj się na pasek w talii i niezbyt grube pikowania.

Najmodniejsze kolory pikowanej kurtki damskiej na wiosnę!

Jakie kolory rządzą w tym sezonie? Są dwie tendencje – po pierwsze barwy stonowane jak czerń, granat, brąz i beż, a po drugie żywe, często fluorescencyjne kolory. Którą opcję wybrać? Zastanów się, jaki lubisz styl (elegancki czy sportowy), gdzie najczęściej będziesz zakładać kurtkę (do pracy czy na wypad za miasto) i do czego zamierzasz ją nosić (spódnice, spodnie, buty płaskie czy na obcasie). Po odpowiedzi na te pytania podejmij decyzję, czy bardziej odpowiednia będzie dla ciebie kurtka w kolorze granatowym o długości do pół biodra, czy raczej krótka, z kapturem i w odcieniu limonki albo różu

Rodzaje pikowania!

Kurtki pikowane można spotkać w niezliczonej liczbie wzorów i fasonów. W tym szerokim wyborze można się pogubić, ale jednocześnie daje to szanse na znalezienie dokładnie takiej kurtki, jaką sobie wymarzymy. Dostępne wersje różnią się między sobą rodzajem pikowania (najczęściej karo, czyli odwrócone kwadraty i przeszycia poziome) długością, grubością i użytym materiałem. Sekretem kurtek pikowanych jest dodatkowa fizelina, która znajduje się pomiędzy dwiema warstwami materiału, to właśnie ona nadaje kurtce trójwymiarowy, niezwykle pożądany wygląd.

Początkowo kurtki pikowane produkowane były tylko w dwóch kolorach – oliwkowozielonym i granatowym, jednak z czasem rozbudowano paletę barw. Kurtka pikowana stała się prawdziwym fenomenem. Wykonana była ze zwyczajnych, syntetycznych materiałów, a zrobiła niezwykłą furorę, również w wyższej klasie społecznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here