Powróciła fascynacja modą lotniczą zapoczątkowaną w latach 30. i 40. ubiegłego stulecia. Praktyczna bojowa męska kurtka pilotka przeszła jednak wiele transformacji, zanim zawędrowała do damskiej garderoby.

Skórzane kurtki pilotki są dziś symbolem zamożności i zamiłowania do klasyki, która wraca jako gorący trend co najmniej co kilkanaście lat. Skąd jednak wzięła się moda na odzież wojskową?

Kurtka aviatorka na przestrzeni lat!

Po II wojnie światowej amerykańscy lotnicy byli narodowymi bohaterami i obiektami dziewczęcych westchnień. Nic więc dziwnego, że zaprojektowana na potrzeby armii kurtka pilotka, skórzana, z kołnierzem i wełnianymi ściągaczami u dołu oraz na rękawach, stała się dość szybko symbolem i legendą. Tak naprawdę pierwszy model z lat 40., na którym wzorowana jest dzisiejsza kurtka pilotka, męska i damska, nosił nazwę A-2 i był uszyty ze skóry końskiej, krowiej lub koziej, z charakterystycznymi dwoma kieszeniami z przodu. Ze względu na wygodę w kokpicie ówczesna kurtka pilotka była dość krótka, ale za to obszerniejsza, tak aby pomieścić pod sobą niezbędne warstwy ciepłej odzieży.

W ciągu kolejnych dekad kurtki aviatorki stawały się coraz bardziej modne, a coraz mniej obliczone na rzeczywiste potrzeby bojowe, i już w słynnym filmie „Top Gun” z 1986 roku widzimy ówczesne bożyszcze nastolatek, Toma Cruisa, w brązowej kurtce pilotce ze skórzanym kołnierzem i kolorowymi naszywkami na przodzie, plecach i rękawach. I ten właśnie look, w połączeniu z jeansami i słynnymi okularami aviatorkami, przeżywał w ostatnich latach swój wielki comeback.

Kurtka pilotka w damskim wydaniu!

Dzięki przenikaniu się trendów modowych charakterystycznych dla obu płci i popularności stylu unisex typowo męskie elementy garderoby, takie jak kurtki i spodnie z denimu, proste koszule i marynarki, zaczęły być z ochotą noszone przez kobiety. Kurtka pilotka — damska, bo nieco krótsza i węższa w kroju — podbiła tym sposobem nie tylko kolekcje sklepów sieciowych i butików, lecz także pokazy mody.

Naturalnie wielcy projektanci nie byliby sobą, gdyby nie pokusili się o awangardowe interpretację aviatorki — kurtki zaczęły więc przybierać modny rozmiar oversize oraz ciekawe kolory, łącznie z niebieską skórą czy kilkukolorowym patchworkiem.

Na ulicach i w sklepach dla zwykłych śmiertelniczek króluje jednak wciąż tradycyjna krótka i zwężana brązowa kurtka pilotka. Damska wersja kołnierza jest zwykle znacznie szersza i bardziej fantazyjna niż w męskich modelach, a w ocieplanych kurtkach kożuszek często zdobi też mankiety rękawów i dolną krawędź. Czasami do podkreślenia talii wykorzystywany jest skórzany pasek, wiązany lub na klamrę, najmodniejsze zaś w tym roku modele mają zamek błyskawiczny wszyty po linii skośnej, co pięknie podkreśla naturalne kobiece kształty.

Kurtka pilotka dla niej jest bardziej fantazyjna, jeśli chodzi o kolory, chociaż tradycyjny brąz pozostaje ponadczasowym bestsellerem. Panie chętniej jednak sięgają po jasne kremowe odcienie beżu, które można z powodzeniem zestawić z zimowym obuwiem. lub klasyczne czarne modele, przypominające nieco ramoneski, ale mniej drapieżne i bardziej casualowe. Dla najbardziej wymagających są też propozycje w kolorach wiśni czy zieleni, często wykonane ze sztucznej skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here