Co warto wiedzieć o powikłaniach po stosowaniu lasera frakcyjnego CO2

Każdy laser ma ściśle określone właściwości. W przypadku lasera opartego na dwutlenku węgla, jego właściwości są bardzo specyficzne, choć korzystne z punktu widzenia medycyny estetycznej. Niemniej szansa na pewne (choć drobne) powikłania, jest bardzo duża. Z czym zatem trzeba się liczyć po zabiegu z wykorzystaniem lasera?

Drobne zmiany skórne

Niewielkie rumienie i drobne stany zapalne to powikłania, które pojawiają się w zasadzie u każdego pacjenta. Nie da bowiem ukryć, że ma się tu do czynienia z silnie energetyczną wiązką energii, która – oddziałując na skórę – pozbawia jej wody. Na szczęście zmiany te powinny ustąpić po kilku dniach. Zwłaszcza, jeśli nie zapomina się o ich rzetelnej i profesjonalnej pielęgnacji.

W tym przypadku warto postawić na substancje o charakterze łagodzącym i nawilżającym. Dobrym rozwiązaniem jest np. powszechnie stosowana gliceryna, która redukuje obrzęk i nadaje skórze naturalny wygląd. To, jakie specyfiki stosuje się na tak zmienioną skórę, zależy w głównej mierze od lekarza. Stosowanie produktów na własną rękę, może być niestety zgubne.

Złuszczanie się skóry

Powyższe zmiany były jedynie pierwszym etapem powikłań, które – prawie na pewno – dotkną każdą osobę na której skórę oddziałuje laser frakcyjny CO2. Kolejnym etapem będzie złuszczanie się skóry. Rozmiar tego zjawiska będzie zależny rzecz jasna od tego, jak długo skóra (a w zasadzie dana zmiana) była eksponowana na działanie lasera.

Należy jednak pamiętać, że samo złuszczanie nie powinno budzić wyjątkowo dużego niepokoju. Zwłaszcza, że proces ten jest po prostu naturalną formą eliminacji złuszczonego i zniszczonego naskórka. Do lekarza należy się wybrać jedynie wówczas, gdy proces ten przyjmie formę nieokiełznaną.

Na co uważać?

Intensywność skutków ubocznych po stosowaniu lasera frakcyjnego CO2, zależy też od podjętych przez pacjenta środków ochronnych. Dlatego przez kilka dni po zabiegu nie należy eksponować się na światło słoneczne. Lepiej też (przynajmniej na kilka dni) zapomnieć o aktywności fizycznej. Zwłaszcza, że pojawiający się na skórze pot, mógłby źle oddziaływać na zmienioną skórę.

Podsumowując, laser frakcyjny CO2 to niezwykle skuteczne narzędzie, dzięki któremu można w miarę łatwo i szybko oczyścić skórę. Niestety nie można zapominać, że należy go stosować rozmyślnie. Na szczęście nad jego wykonaniem zawsze czuwa lekarz.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here