Jak odróżnić futro naturalne od sztucznego?

Naturalne futra chyba od zawsze wzbudzają duże kontrowersje. Zwolennicy i miłośnicy walczą ze sobą na argumenty. Kwestia jednak nadal pozostaje nierozwiązana. Amatorzy futer w dalszym ciągu chętnie je noszą i uważają za wyjątkowo przyjazne ludzkiej skórze (zawierają jony ujemne) a także biodegradowalne. Ponadto w dalszym ciągu uważane są za symbol luksusu, więc niektórym trudno z nich zrezygnować. Natomiast przeciwnicy zwracają uwagę na to, że produkcja futrzarska powoduje ogromne cierpienie zwierząt jak również degradację środowiska.
Dla futer naturalnych jest jednak alternatywa w postaci futer sztucznych. Każdy, może dokonać świadomego wyboru, w czym będzie się prezentował. Tylko jak odróżnić futro prawdziwe od sztucznego?
Na pewno zauważymy różnicę w cenie. Przykładowa cena futra z norek: 3000 zł, z lisa: 4500 zł.
Jeśli zależy nam na dokładnym rozpoznaniu, z jakim futrem mamy do czynienia musimy przyjrzeć się materiałowi. W tym celu odgarniamy włosie i sprawdzamy jaka jest bazowa warstwa materiału – czy jest nią skóra zwierzęca czy zwykła tkanina. Zazwyczaj prawdziwa skóra będzie w kolorze naturalnym, białym, jednak jeśli skóra była barwiona zobaczymy, że ma inny kolor. W przypadku futra sztucznego zauważymy siateczkę, z której “wypuszczone” będą włosy.
W następnej kolejności warto przyjrzeć się właśnie włosom, z których składa się futro. Jeśli są naturalne, będą zwężały się przy końcu, tak jak wyglądają naturalnie u zwierząt. Natomiast włosy sztuczne są równo poprzycinane.
Jeśli mamy taką możliwość możemy przeprowadzić test, który nas utwierdzi w tym, że futro jest prawdziwe. Możemy uciąć trochę włosów, np. z miejsca zupełnie niewidocznego i podpalić. Jeśli futro nie będzie prawdziwe poczujemy charakterystyczny zapach tworzywa sztucznego. Dodatkowo rozpoznamy jego naturalność po tym, że włosy będą paliły się tak, jak prawdziwe włosy, czyli spalą się na popiół. W innym przypadku po spaleniu pozostanie z nich kulka.
Warto zrobić rozpoznanie w sposób organoleptyczny. Nie koniecznie mamy je smakować, ale powąchajmy je i podotykajmy. Naturalne futro charakteryzuje się delikatnością i miękkością. Podczas, gdy sztuczny produkt jest szorstki, sztywny i ma nienaturalny połysk.
Mając takie wskazówki na pewno nie będziemy mieli problemu z rozpoznaniem, które futro jest prawdziwe. Warto też sprawdzać jego jakość i pochodzenie.
Dodatkowo coraz częściej możemy spotkać się z oznaczeniami Parlamentu Europejskiego na futrach zwierzęcych.
Jeśli jesteśmy przeciwnikami futer naturalnych i chcemy nabyć sztuczne futra damskie, nie będziemy mieli z tym problemu. Producenci wychodzą naprzeciw takim potrzebom. Znajdziemy je nawet w ofercie popularnych marek odzieżowych w przystępnych cenach. Przykładowe futro sztuczne to cena 200 zł. Także niemal każdy może sobie na nie pozwolić. Twórcy starają się, by takie substytuty prawdziwych futer występowały w modnych fasonach, były produkowane z najlepszych materiałów, były miękkie i ciepłe oraz sprostały oczekiwaniom klientów. Nawet wyjątkowo wybredne osoby znajdą coś dla siebie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułModne hity
Następny artykułJesienna garderoba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here