księgowa

Chociaż na rynku pracy pojawiają się sezonowe trendy, a ogromną popularność zdobywają innowacyjne zawody, które dają szansę na wszechstronny rozwój, to jednak nadal liczą się także te znane od lat. Wśród nich są niezastąpione zawody przyszłości, obecne i cenione dzisiaj, ale i niezbędne zawsze. Mowa między innymi o zawodzie księgowej. Ten kierunek nie jest obecny na żadnej uczelni wyższej, tutaj liczy się raczej konkretna specjalizacja oraz dodatkowe kursy i szkolenia. Nie ma jednak wątpliwości, że jest to zawód społecznego uznania, niosący prestiż, możliwość rozwoju, ale również osiągania wysokich zarobków. O tym, jak zostać księgową i gdzie taki specjalista może znaleźć zatrudnienie, piszemy poniżej.

Kwalifikacje księgowego

Najlepiej, jeśli osoba, która chce wykonywać zawód księgowego, ukończy studia na kierunku ekonomia, ze specjalizacją rachunkowość bądź finanse. Dzięki temu zdobędzie podstawową wiedzę, którą będzie rozwijać poprzez uczestnictwo w rozmaitych szkoleniach, przydadzą się też kursy księgowości. Warszawa i inne duże miasta w Polsce oferują ich naprawdę sporo. Warto zacząć od szkolenia podstawowego, by później zapisać się na kurs księgowości rozszerzony czy o konkretnej specjalizacji. Weźmy pod uwagę, że księgowy musi się stale dokształcać, chociażby dlatego, że w Polsce pojawiają się coraz to nowsze gałęzie biznesowego rynku i zmieniają przepisy prawa pracy czy prowadzenia działalności gospodarczej. Tylko dobry księgowy jest na bieżąco, by móc oferować swoim klientom najlepsze rozwiązania w zakresie rozliczeń finansowych. Chodzi przecież o to, by minimalizować koszty prowadzonej firmy, za to generować jak największe zyski. Każda działalność wiąże się też z koniecznością rozliczania z ZUS-em oraz “fiskusem” na określonych warunkach.

Gdzie może pracować księgowy?

W najlepszej sytuacji księgowy otwiera własne biuro i zdobywa klientów, których obsługuje. Prowadzi ich księgowość, a więc konieczne rozliczenia, zajmuje się płacami, kontaktem z kontrahentami czy urzędami. Wyręcza właściciela firmy we wszelkich kwestiach finansowych, tak by ten mógł zajmować się jedynie generowaniem zysków.

Księgowy znajdzie też zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach, w dziale księgowym. Może też podjąć pracę w biurze księgowym prowadzonym przez inny podmiot. Właśnie z tej opcji najczęściej korzystają księgowi na początku swojej zawodowej kariery. Biura księgowe i rachunkowe chętnie przyjmują na praktyki czy staże, podczas których udaje się zdobyć pierwsze doświadczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here