ABC kitesurfingu

Kitesurfing to obecnie jedna z najpopularniejszych dyscyplin wodnych. Do niedawna mało znana, i uprawiana tylko przez nielicznych. Obecnie na kajcie pływają całe rodziny. Co to jest kitesurfing, od czego zacząć i gdzie pływać? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.

Co to jest kitesurfing?

Kite to sport wodny, z pogranicza sportów ekstremalnych. Polega na jeździe (ślizgu) po wodzie, na desce, do której przymocowany jest latawiec. Dyscyplina ta łączy się z windsurfingiem – w końcu też jest odmianą surfingu. I tu i tu pływa się na desce. Jednak nieco bardziej przypomina jazdę na snowboardzie, bo deska prowadzona jest tutaj po krawędzi, a nie na płasko.

Co jest potrzebne do uprawiania kite?

Po pierwsze – woda, dużo wody, najlepiej nie za głębokiej. Piaszczyste dno – ze względów bezpieczeństwa, no i wiatr – bo bez niego latawiec nie uniesie się w powietrze. Fajnie, jeśli wokół nie ma żadnych przeszkód na lądzie, ani w wodzie.

Gdzie uprawiać kitesurfing?

W Polsce mamy świetne warunki do uprawiania tej dyscypliny. Najlepszą miejscówką jest Zatoka Pucka. Panują tam idealne wręcz warunki do pływania na desce z latawcem. Piaszczyste dno, płytka woda, idealne warunki wietrzne. To po prostu idealne miejsce dla kitesurferów, niestety jest jeden minus – pogoda. Ze względu na strefę klimatyczną, w której leży nasz kraj nie możemy uprawiać kite przez cały rok.

Sezon trwa od początku maja do końca września. Niby niekrótko, a jednak dla wielu za krótko. Dlatego wielu miłośników kite korzysta z zagranicznych wyjazdów.

Wyspy Kanaryjskie, Egipt, Brazylia, Wietnam, Cypr – to jedne z najpopularniejszych destynacji wybieranych przez miłośników deski z latawcem.

Jak zacząć?

Na pewno nie samemu, jak można przeczytać na wielu blogach. Owszem, w sieci nie brakuj poradników pokazujących jak krok po kroku zmierzyć się z tą dyscypliną, jednak ze względów bezpieczeństwa sugerujemy by nie próbować.

Najlepszą opcją jest kurs kitesurfingu Hel jest najlepszym miejscem do stawiania pierwszych kroków w tej dyscyplinie. Nie musisz się przygotowywać – wszystkie dowiesz się na kursie. Zdobędziesz zarówno wiedzę teoretyczną jak i sporo praktyki. Kilkudniowy kurs zwykle wystarczy do tego by samodzielnie zacząć przygodę z kitesurfingiem.

Pamiętaj, że nie ma ograniczeń wiekowych. Jeśli tylko jesteś gotów spróbować – kite jest dla ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here