owoce

Dieta kopenhaska jest jedną z najbardziej restrykcyjnych diet, które istnieją w modelach odżywiania. Wyróżnia się przede wszystkim niską kalorycznością, ponieważ dopuszczalny dzienny spożywanie kalorii wynosi od 500 do 900 kcal dziennie. Z tego powodu taką dietę można stosować jedynie przez krótki czas – jadłospis rozpisywanie jest dokładnie na 13 dni. Można powiedzieć, że taka dieta jest nie zalecana przez dietetyków, ale kiedy ktoś się na nią zdecyduje, musi trzymać się zaleceń, a przede wszystkim nie posiadać żadnych przeciwwskazań do stosowania takiej diety. Inaczej mówiąc ten rodzaj diety mogą stosować jedynie osoby zdrowe. Jakie są zasady diety kopenhaskiej? Jakie istnieją przeciwwskazania do jej stosowania? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/dieta-kopenhaska-unikaj-tego-niskokalorycznego-jadlospisu/ 

Jakie są zasady diety kopenhaskiej? 

Zasady tej diety polegają na ścisłym przestrzeganiu jadłospisu, a także czasu na spożywanie posiłku. Ograniczenie ilości spożywanych kalorii ma na celu przede wszystkim szybką utratę masy ciała, jednak nie jest ona trwała. 

Efektem szybkiego spadku masy ciała jest utrata wody, a po zakończeniu stosowania diety bardzo szybko pojawia się efekt jojo. Dłuższe stosowanie takiej diety przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Niska kaloryczność diety towarzyszy spowolnieniu metabolizmu. 

Jakie są założenia diety kopenhaskiej? 

Najważniejszymi założeniami tego rodzaju diety są: 

  • dieta stosowana jest przez 13 dni
  • dopuszczalna ilość kaloryczna, którą należy spożyć to 500 – 900 kcal
  • wdiecie stosowane są trzy posiłki śniadanie obiad i kolacja 
  • posiłki powinny być stosowane o właściwych porach (śniadanie: 8:00-9:00, obiad: 14:00, kolacja: 18:00)
  • należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu – pić wodę(dopuszczalna jest również czarna kawa bez mleka)
  • nie wskazane jest stosowanie soli oraz innych przypraw 

Przeciwwskazania do stosowania diety kopenhaskiej 

Taka dieta, jak wspomnieliśmy wcześniej jest dietą bardzo restrykcyjną. W związku z tym istnieje szereg ograniczeń dostosowania takiego typu diety. Pierwszym przeciwwskazaniem jest stosowanie takiej diety u dzieci i młodzieży oraz kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. W takiej diety nie powinny stosować również osoby w podeszłym wieku. Z innymi przeciwwskazaniami jest występowanie chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, osteoporoza, miażdżyca oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Taka dieta nie sprawdzi się również u osób, które intensywnie uprawiają sport lub pracują fizycznie. 

Zobacz też: http://www.zabobon.pl/superfoods-jakie-sa-ich-funkcje-prozdrowotne/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here