Poszukiwanie swojego stylu

Zamsz to taki specyficzny i jednocześnie wyjątkowy materiał, który tworzy się poprzez obróbkę skóry – przeważnie tej naturalnej, ostatnio jednak coraz częściej sztucznej. Wskutek jej przetworzenia uzyskuje się gładką i przyjemną w dotyku powierzchnię, która niektórym wydaje się być nawet śliska. Ma wyjątkowy wygląd i niepowtarzalny charakter. Zamszowe ubrania na dobre przyjęły się w całym ogromnym świecie mody, dlatego dziś wszyscy regularnie po nie sięgają i z przyjemnością je noszą. Nawet ten najlepiej wykonany płaszcz zamszowy damski z czasem może jednak stopniowo tracić swój urok, prezentując przed swoim użytkownikiem wszystkie naturalne mankamenty zamszu. Bo mimo iż jest to materiał piękny, jest to jednocześnie tkanina dość trudna. Problem pojawia się więc wtedy, gdy przychodzi do jej czyszczenia. Nikt nie chce zniszczyć swojego zamszowego ubrania, a często tak właśnie się dzieje, jeśli obchodzi się z nim osoba niezaznajomiona z wymaganiami tego gatunku tworzywa. Jak zatem je czyścić, aby zawsze móc usunąć z jego powierzchni plamy i kurz, a jednocześnie go nie uszkodzić?

Pierwszym fantastycznym sposobem na czyszczenie zamszu może okazać się zastosowanie pary wodnej. Aby wykorzystać tę metodę, należy zagotować wodę w większym garnku lub misce, a następnie tuż nad nią przytrzymać zamszowe ubranko bądź buty. Oczywiście nie można trzymać takiej rzeczy zbyt blisko – odległość kilkunastu centymetrów powinna w zupełności wystarczyć. Zamsz pod wpływem działania pary wodnej stanie się cieplejszy, a to z kolei pozwoli na jego łatwiejsze oczyszczenie. Wtedy wystarczy już wziąć do ręki miękką szczoteczkę lub specjalny atrybut przeznaczony do szorowania zamszu i usunąć wszystkie występujące na nim plamy i zabrudzenia. Metoda ta daje bardzo szybkie i łatwo zauważalne efekty, ale mimo wszystko trzeba na nią uważać. Jeżeli temperatura wody okaże się zbyt wysoka lub płaszcz zamszowy damski zostanie przytrzymany zbyt blisko miski, przesadne podgrzanie materiału może doprowadzić do jego zniszczenia.

O ile jednak tym większym plamom można zwykle zapobiegać, użytkując ubrania zamszowe w taki sposób, by jak najrzadziej występowało prawdopodobieństwo ich zabrudzenia, tak nie da się uniknąć osadzania się na nich kurzu i pyłu. Znajduje się on przecież w całym otoczeniu. Wystarczy wyjść na zewnątrz i przejść się obok ruchliwej ulicy, aby tuż po powrocie do domu dostrzec na swoim nowiutkim płaszczyku zamszowym pierwsze smugi, pyłki i inne zanieczyszczenia. Jak się ich pozbyć? Najważniejsza będzie tutaj po prostu regularność. Pozostawienie takich zanieczyszczeń na powierzchni materiału doprowadzi do momentu, w którym zaczną one przenikać przez jego strukturę. Dostana się do głębszych warstw tkaniny, z których nie będzie się już dało ich tak łatwo wydostać. Jeśli więc tylko płaszcz zamszowy damski zostanie zabrudzony, od razu po powrocie do domu trzeba się nim zająć. Kurz można wtedy usunąć z pomocą specjalnej miękkiej szczoteczki. Nie należy natomiast używać silnych i agresywnych detergentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here