Kiedy skorzystać z pomocy adwokata a kiedy radcy prawnego

Radca prawy i adwokat to dwa różne zawody. Mimo iż od lat jest tendencja do niwelowania różnic między zawodami nadal mają one różne zadania i uprawnienia. Kiedy zwrócić się o pomoc do adwokata, a kiedy do radcy prawnego?

Adwokat – kto to jest?

W życiu spotykają nas bardzo różne sytuacje, nie zawsze wiemy do kogo zwrócić się o pomoc w czasie kryzysowych sytuacji. Warto wiedzieć, że adwokat jest potrzebny, gdy niezbędna jest porada prawna, sporządzenia opinii prawnej czy opracowanie projektu aktu prawnego.

Adwokat może w imieniu klienta występować przed sądami oraz urzędami, gdzie broni klienta. Koniecznie trzeba wiedzieć, że adwokat może pracować wyłącznie prowadząc działalność gospodarczą lub jako wspólnik spółki. Dla klienta, który występuje jako osoba fizyczna nie ma to większego znaczenia. Jest to natomiast bardzo ważne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Muszą oni wiedzieć, że adwokata można zatrudnić wyłącznie na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Radca prawny – kto to jest?

Zasady pracy radców prawnych reguluje ustawa z 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych. Zgodnie z definicją praca radcy polega na świadczeniu pomocy prawnej. Porada prawna, sporządzenie opinii czy projektu aktu prawnego to zadania radcy prawnego.

Od dłuższego już czasu zmiany następujące w Polskim prawie dążą do ujednolicenia zawodu radcy i adwokata. Jeszcze do niedawana radca prawny nie mógł być obrońcą w sprawach karnych i skarbowych. Obecnie jest to możliwe.

Od 2007 roku radca prawny może również występować w sprawach rodzinnych. Jest to bardzo trudny teren pracy dla radcy, gdyż w grę wchodzą bardzo silne emocje, które rządzą klientami. Podział majątku, opieki nad małoletnimi czy ustalenie wysokości alimentów to trudne i drażliwe tematy.

Warto wiedzieć, że radca prawny może obsługiwać osoby fizyczne, przedsiębiorców (jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki czy spółdzielnie), urzędy administracji oraz instytucje publiczne (muzea, szkoły czy szpitale).

Znacząca różnica między adwokatem a radca zachodzi w formie zatrudnienia. Radca prawny może swoje obowiązki wykonywać w oparciu o umowę o pracę. Adwokat nie ma takich możliwości.

Z roku na rok zawód adwokata i radcy prawnego jest coraz bardziej ujednolicany. Można spodziewać się, że za kilka lat dojdzie do połączenia tych zawodów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here