Koszty związane z konsolidacją

Czym jest konsolidacja

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na tytułowe pytanie, na początku przypomnimy z czym w ogóle wiąże się wspomniana konsolidacja. Mianowicie jest to połączenie kilku zobowiązań finansowych, w jeden kredyt bankowy. Dzięki temu możemy wydłużyć okres kredytowania, a tym samym zmniejszyć wysokość miesięcznej raty i ułatwić sobie terminową spłatę https://habzafinanse.com.pl.

Skonsolidować możemy zarówno kredyty bankowe, karty kredytowe, limity na koncie, a także pożyczki i chwilówki. W przypadku konsolidacji zobowiązań zaciągniętych w banku nie ma większych problemów. Z kolei, jeśli chodzi o konsolidację chwilówek, najczęściej bank wymaga aby choć jeden z konsolidowanych długów był zaciągnięty w tradycyjnym banku.

Plusy konsolidacji

Konsolidacja długów jest rozwiązaniem, po które sięgają przede wszystkim osoby, które wzięły na swoje barki zbyt wiele zobowiązań. Konsekwencją tego są z kolei problemy z terminową spłatą rat, które niejednokrotnie przekraczają możliwości finansowe kredytobiorcy. Dzięki konsolidacji mamy możliwość połączenia wszystkich długów w jeden, zmniejszenia wysokości miesięcznej raty i dopasowanie jej do naszych aktualnych możliwości finansowych, uporządkowania dokumentacji i ujednolicenia terminów spłaty.

Nic za darmo

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie jak każde inne. Oznacza to, że będziemy musieli przejść procedurę weryfikacji obowiązującą w przypadku każdego kredytu bankowego. Za kredyt będziemy musieli także zapłacić.

Koszty związane z konsolidacją

Tak jak wspominaliśmy, zmniejszenie wysokości miesięcznej raty, możliwe jest dzięki wydłużeniu okresu kredytowania. Jednak to co jest w tym wypadku plusem, jest także dużym minusem tego zobowiązania. Wydłużenie okresu kredytowania, wydłuża okres spłaty oraz konieczności spłaty odsetek od kredytu. Tym samym, im dłuższy okres kredytowania, tym koszt kredytu będzie wyższy.

Kredyt konsolidacyjny to całkiem nowe zobowiązanie. Oznacza to, że będziemy musieli ponownie zapłacić za udzielenie pożyczki. Z kolei spłacając aktualne zadłużenie, może okazać się, że przedterminowa spłata wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty za wcześniejszą spłatę.

W przypadku gdy jakieś zobowiązanie zabezpieczone jest hipoteką na rzecz banku, konieczne będzie jej przeniesienie na innego wierzyciela, które również wiąże się z kosztami.

Jeśli suma miesięcznych rat przekracza nasze możliwości finansowe i istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy już w stanie spłacać terminowo wszystkich rat, mimo nawet wysokich kosztów, konsolidacja będzie najlepszym wyjściem z sytuacji. Zawsze będzie bowiem rozwiązaniem tańszym, aniżeli koszty odsetek od nieterminowej spłaty, a co gorsza, koszty upomnień i egzekucji komorniczej. Jeśli jednak mamy na celu, przede wszystkim, ułatwienie sobie spłaty i uporządkowanie finansów, powinniśmy dokładnie policzyć ile zapłacimy za konsolidację i czy będzie ona w naszej sytuacji opłacalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here