Pergole atrakcja w ogrodzie

Pergole są atrakcyjnym i wszechstronnym dodatkiem do ogrodu. Nie ważne jaki rodzaj pergoli chcemy postawić, ponieważ na rynku istnieje bardzo duży wybór. Pergola może pełnić różne funkcje: – zabezpieczającą granice posesji, – służyć jako ekran maskujący widok, – tworzyć podporę dla roślin pnących, – przesłaniać widok na mało atrakcyjne zabudowania u sąsiada, – dzielić ogród na segmenty, – stwarzać atrakcyjnie wizualny motyw, który będzie przyciągał uwagę.

Pergole praktyczne porady

Zanim weźmiemy się za aranżacje i stawianie pergoli, należy przemyśleć parę spraw pod względem praktycznym. Ogrodowy przedsionek, który uzyskamy dzięki pergolom nie powinien być zbyt wysoki, ponieważ wówczas nie prezentuje się zachęcająco. Najlepszy efekt, który będzie zachęcający i przyjazny uzyskamy dzięki optymalnej wysokości pergoli o 1,30 m do najwyżej 1,80 m. Pergole, które stosujemy w celu maskowania mają zasadniczo dwa oblicza, to które jest skierowane na stronę ogrodu oraz to które znajduje się po stronie sąsiada. Przed postawieniem pergoli maskującej dobrze jest uzgodnić parę zasadniczych szczegółów z naszym sąsiadem. Kolejnym elementem jest wygląd zewnętrzny oraz wytrzymałość pergoli, które są uwarunkowane rodzajem zastosowanych słupków. Ogólna zasada jest taka, że im szersze są pergole tym bardziej wytrzymałe. Następnie należy uwzględnić siłę wiatru, ponieważ pergole narażone są na wszystkie czynniki atmosferyczne. Dlatego, też  wybór odpowiedniego materiału do budowy powinien zostać uwzględniony już na etapie planowania pergoli w ogrodzie. Ważne jest również zastosowanie odpowiednich impregnatów i kolorów, które będą przyciągały wzrok, a do tego zapobiegną rozejściu się drewna. W niewielkich ogrodach świetnie sprawdzą się pergole kwiatowe, które z czasem będą żywym płotem, który będzie cieszył nie tylko oko ale i wszystkie zmysły. Jeśli decydujemy się na zastosowanie pergoli w ogrodzie, nie musimy sięgać po te gotowe ze sklepu. Pergole można wykonać samodzielnie w domu, a co za tym idzie będą świetnie dopasowane do całego stylu ogrodu, natomiast dodatkowym plusem jest satysfakcja z samodzielnie wykonanej pracy.

Stawianie pergoli

Rynek budowlany oferuje szeroki wybór pergoli w dwóch podstawowych wariantach. Po pierwsze jako dopełnienie do pełnych paneli ogrodowych, a po drugie jako odrębna i samodzielna konstrukcja. W obu przypadkach dokonuje się zakupu gotowego kompletu, który zawiera wszystkie niezbędne elementy. Niektóre pakiety maja również odpowiednie słupki, a komplety obejmują również belki podporowe, które montowane są u góry na wierzchołkach słupków. Montaż pergoli jest łatwy jeśli słupki są u góry odpowiednio dostosowane do nałożenia belek. Kolejnym elementem wchodzącym skład pergoli jest wspornica, która jest dekoracyjną podporą belek mocowana po przekątnej oraz materiały i akcesoria montażowe w ilości dostosowanej do wielkości zamówienia. Na górnych końcach słupków umieszcza się belki i przybija się je od góry długimi gwoździami. Dodatkowe wzmocnienie konstrukcji tworzą wspornice, montowane po przekątnej zarówno słupków, jak i belek. Pergolę można też wzmocnić też innymi rozwiązaniami, i tak zamiast belek umieszczanych od góry można zastosować dwie ozdobne belki przymocowane na takiej samej wysokości po prawej i lewej stronie słupków. Etapem końcowym jest montaż belek poprzecznych, które nakłada się od góry na belki, a następnie przybija gwoździami. Ważne jest tutaj aby odległość między wszystkimi poprzecznymi belkami była taka sama. Jeśli wykonamy pergolę w poprawny sposób nie zostaje nam już nic innego jak cieszyć oko pięknym widokiem.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJeans znów w modzie
Następny artykułOferta odzieży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here