Umiejętne czyszczenie zimowej odzieży wierzchniej w domu.

Zimą nosimy różnego rodzaju odzież wierzchnią. Są to zazwyczaj grube ubrania, płaszcze wełniane, kurtki na kożuszku, futerku lub puchowe. Dopóki są nowe, czyste nie mamy z nimi problemu. Jednak, co zrobić, gdy nam się zabrudzą? Zawsze można je oddać do pralni chemicznej i fachowcy wykonają za nas całą robotę. Nie będziemy musieli się o nic martwić. Odbierzemy, świeże, czyste i pachnące. Tylko musimy liczyć się z tym, że będzie nas to kosztowało. Nie każdy może sobie pozwolić na tego rodzaju usługi, więc stara się zrobić to samemu, w warunkach domowych. Tylko czy z powodzeniem? Różnie to bywa. Czasem się udaje, ale niekiedy wyciągamy z naszej pralki rzecz, która, straciła znacznie na wyglądzie a w najgorszym przypadku nie nadaje się już do noszenia. Ponosimy wtedy straty. Aby tego uniknąć najlepiej zapoznać się z kilkoma radami.
1. Pranie możemy zrobić w pralce automatycznej lub ręcznie. Musimy koniecznie sprawdzić na metce jakie są wskazówki od producenta ubrania.
2. Przed każdym praniem zapnijmy wszystkie guziki, zamki, rzepy i zatrzaski.
3. Ważne, aby nie używać substancji piorących w proszku. Niech to będą delikatne środki w płynie. Nie stosujmy też płynów zmiękczających, ponieważ mogą pozostać zacieki na tkaninie.
4. Nigdy nie pierzmy odzieży zimowej razem z innymi rzeczami.
5. Jeśli zdecydowaliśmy się na pranie w pralce wybierzmy jak najdelikatniejszy program z najsłabszym wirowaniem.
6. Płukanie zróbmy kilka razy, dzięki temu unikniemy zacieków.
7. Zimową odzież wierzchnią suszmy w sposób naturalny. Nie kładźmy na urządzeniach grzewczych oraz nie podgrzewajmy w żaden sposób. Wieszajmy w jakimś przewiewnym miejscu.
8. Od czasu do czasu warto kurtkę strzepnąć, aby szybciej wyschła.
To są podstawowe, ogólne zasady dotyczące prania tego rodzaju odzieży. Jeśli chodzi o konkretne ubrania – trzeba poznać dodatkowe wskazówki.
Kurtki ze skóry.
Przede wszystkim należy przestrzegać informacji podanych na metce. Stosując się do tych zasad i obchodząc się z odzieżą delikatnie z pewnością sprawimy, że zachowa swój wygląd po praniu. Jeśli planujemy zrobić pranie ręczne, najpierw namoczmy kurtkę w wodzie z odpowiednią temperaturą, a następnie czyśćmy materiał szczoteczką z miękkim włosiem.
Kurtki puchowe.
Podczas prania kurtki puchowej, puch znajdujący się wewnątrz może ulec zbiciu i powstaną grudki. Aby temu zapobiec koniecznie umieśćmy w pralce specjalne kule do prania lub tenisowe piłki. Pamiętajmy, że odzieży puchowej nie czyścimy chemicznie! Puch może zostać przesuszony i będzie się kruszył.
Odzież z polaru.
Koniecznie przyjrzyjmy się informacjom umieszczonym na metce ubrania i ich się trzymajmy. Przed praniem możemy namoczyć rzecz w roztworze z amoniaku. Pozostawmy ją na kilka godzin a następnie delikatnie wypierzmy, ręcznie lub w pralce. Płukanie możemy wykonać kilka razy w letniej wodzie.
Po praniu delikatnie ubiór rozprostujmy i rozwieśmy na wieszaku. Suszymy w przewiewnym miejscu z dala od źródeł ciepła. Jeśli nie pierzemy kurtki czy płaszcza zbyt często, warto ewentualne plamy zapierać od razu. Wełna ma to do siebie, że brud głęboko wnika w materiał i trudno się go po czasie pozbyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here