Kreatywność, czyli zrób to sam

Człowiek kreatywny to taki, który posiada zdolność tworzenia czegoś nowego. Wymyśla nowe rzeczy i rozwiązania, aby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie i zrealizować swoje małe marzenia. Wielu z nas uważa, że jest to dyspozycja genetyczna, ot taki wrodzony talent. Ale prawda jest taka, że jest to umiejętność, którą można rozwijać i pielęgnować. W dzisiejszym świecie bez kreatywnego i twórczego myślenia nie mamy większych szans zaistnieć. Dlatego też warto je z siebie wydobyć. Każdy ma w sobie potencjał twórczego działania, ale nie każdy wie jak pobudzić swoją kreatywność.

Jak pobudzić kreatywność?

Jeśli chcesz wydobyć z siebie kreatywność, a nie wiesz jak to zrobić, poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

  1. Dbaj o sen – człowiek niewyspany jest często zdenerwowany i poirytowany, a to nie służy tworzeniu i wymyślaniu.
  2. Rób notatki – jeśli wpadnie Ci do głowy fajny pomysł – zapisz go lub narysuj, w ten sposób zaangażujesz umysł i pobudzisz go do pracy.
  3. Inspiruj się ludźmi – w grupie raźniej i łatwiej o nowe pomysły. Może znasz kogoś, kto wykonuje przedmioty DIY – wytwory ręczne są wyrazem niezwykłej kreatywności, dlatego warto zwrócić na nie uwagę. Być może zapragniesz spróbować zrobić własną dekorację do domu, biżuterie, czy namalować obraz?
  4. Nie bój się zmian – wystarczy, że przesuniesz biurko, a już będziesz mieć nowy widok. Tak samo z innymi rzeczami, stwórz dekorację na święta, ozdób ramkę na zdjęcia, czy też przemaluj doniczkę. Pomysłów jest dużo i nie muszą one oznaczać wysokich kosztów. Dekorowanie własnej przestrzeni rozwinie wyobraźnię i sprawi, że będzie ona bardziej Twoja.
  5. Obudź w sobie dziecko – przypomnij sobie, co lubiłeś robić jako dziecko. Może układać z klocków, wycinać, rysować, szyć czy lepić? Wróć na chwilę do tych aktywności, niech na nowo przyniosą inspirację i pozwolą Ci odkryć radość tworzenia.
  6. Słuchaj muzyki – muzyka to lek dla ciała i duszy. Otwiera horyzonty i pozwala poznawać piękno, dodatkowo myśleniu wcale nie pomaga cisza.

Co można tworzyć?

Tworzyć możesz tak naprawdę wszystko. I co więcej nie potrzebujesz do tego specjalnych umiejętności. Wystarczy odrobina chęci i samozaparcia. Jedyne, co Cię może ograniczać to Twoja wyobraźnia. O to kilka ciekawych propozycji na stworzenie czegoś wyjątkowego.

  1. Świece – to przedmiot, który jest prosty do wykonania. Wystarczy rozpuścić świeczkę, przygotować jakiś ładny pojemnik, łatwopalny sznurek i przelać do niego wosk.
  2. Ozdoby – czyli wazony, doniczki, figurki, rzeźby, makramy, obrazy. Możesz zrobić je z cementu, gliny, masy solnej, drewna, sznurka i odpowiednio ozdobić.
  3. Meble – to przedmioty DIY, które są spotykane coraz częściej, robione są z palet, drewna, wikliny, materiałów, lub też przerabiane z już istniejących. Znudziła Ci się stara kanapa? Znajdź ciekawy materiał, kup farbę do tkanin i stwórz, taką jaka Ci się spodoba. Będzie oryginalna i niepowtarzalna.

Jeżeli potrzebujesz materiałów do wykonania przedmiotów DIY, sprawdź sklep Dekolo.pl gdzie znajdziesz wiele interesujący asortyment.

Kreatywność to coś, co masz w sobie. Jednakże żeby ją pobudzić musisz otworzyć się na ludzi, rzeczy i siebie. Poznawać sztukę i eksperymentować z nią. Tylko otwarty umysł jest w stanie stworzyć niepowtarzalne rzeczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here