Ubrania sportowe na zimę

Zamsz jest niestety dość wymagającym materiałem. Zachwyca nas swoim wyglądem, ale jednocześnie podczas codziennego użytkowania sprawia nam niemałą trudność. Zazwyczaj dość szybko osadza się na nim kurz i inne zanieczyszczenia. Gdy taką zamszową kurtkę założymy podczas niepogody, możemy spodziewać się tego, że tuż po jej osuszeniu dostrzeżemy na jej powierzchni spore plamy, których nie zdołamy się zbyt szybko pozbyć. Kurtka zamszowa damska potrafi jednak wyglądać tak przepięknie, że te wszystkie trudności związane z jej pielęgnacją nie powinny nas odciągać od jej zakupu. Nauczmy się po prostu dbać o ten wymagający materiał, a zamszowe ubrania staną się dla nas czymś takim jak te bawełniane i skórzane.

Zamsz powstaje na skutek przerobienia skórzanego materiału. Szlifuje się go z zewnątrz, uzyskując w ten sposób bardziej matowy i lekko przetarty odcień. Nie wygląda on idealnie, ale w tym tkwi właśnie cały jego urok. Niedoskonała powierzchnia materiału, na której gdzieniegdzie uwidaczniają się delikatne przejaśnienia, potrafi prezentować się tak oryginalnie, że nie potrzebuje całej masy dodatkowych akcesoriów, aby stworzyć dla nas całą fantastyczną stylizację. To przez tą mechaniczną obróbkę skóry sam zamsz zaczynają pokrywać mikroskopijne włoski. Na pierwszy rzut oka nie są one dla nas dostrzegalne, ale gdy tylko przyjrzymy się odzieży z bliska, te małe włókna na pewno zauważymy na jej powierzchni. Zamsz nigdy nie jest więc w stu procentach gładki. Przejeżdżając po nim ręką, możemy wyczuć jego subtelne nierówności, przez które właśnie tak szybko osadzają się na nim wszelkiego typu zanieczyszczenia. Jeżeli więc chcemy zadbać o swoje zamszowe ubrania, przede wszystkim nie wystawiajmy ich na zbyt ciężkie próby. Nie nośmy ich podczas totalnej niepogody, kiedy ciemne chmury zaczynają zbierać się na powierzchni nieba i możemy się domyśleć, że już za moment dojdzie do opadów śniegu bądź deszczu. Uważajmy na to, by na naszą zamszową odzież nie przedostała się zbyt duża ilość kurzu – jeśli wiemy, że w najbliższym czasie nie będziemy jej nosić, osłońmy ją specjalnym pokrowcem i w takim zabezpieczeniu umieśćmy dopiero w szafie. Jeżeli będziemy właściwie obchodzić się z materiałem, on odwdzięczy się nam za to przedłużoną żywotnością. Pozwoli nam na noszenie zamszu przez przynajmniej kilka sezonów, dzięki czemu nasz wcześniejszy zakup nie pójdzie na marne. A często zdarza się tak, że narzekamy na kiepską jakość wyrobów, podczas gdy to my sami ją zaburzamy, nieodpowiednio się nimi zajmując. Kluczem do przedłużenia żywotności ubrań jest nauka pielęgnacji różnych typów materiałów i zapoznanie się z ich naturalnymi wymaganiami.

Kurtka zamszowa damska posłuży nam zatem przez następnych kilka lat, o ile już teraz zadziałamy na nią profilaktycznie. Uważajmy po prostu na nią na co dzień. Pilnujmy tego, by przypadkiem jej nie przetrzeć i nie przejechać po jej powierzchni ostrym przedmiotem. Unikajmy też sytuacji, w których moglibyśmy ją zabrudzić. Plamy okażą się bowiem bardzo trudne do usunięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here