rekuperacja

Wysokie rachunki za ogrzewanie bywają prawdziwym problemem dla właścicieli domów jednorodzinnych. Na szczęście nowoczesne rozwiązania z zakresu techniki grzewczej pozwalają oszczędzać na ogrzewaniu. Jedną z efektywnych metod jest rekuperacja.

W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym przykłada się ogromną wagę do energooszczędności. W Polsce z roku na rok powstaje coraz więcej budynków mieszkalnych charakteryzujących się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną. A ponieważ zimy w naszym kraju są obecnie łagodniejsze, w wielu sytuacjach możliwe jest ogrzewanie domów w sezonie grzewczym niemal wyłącznie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Budynki energooszczędne są to zaawansowane technologicznie budowle charakteryzujące się nie tylko niezwykle wydajnymi urządzeniami grzewczymi. Najistotniejszą cechą domów pasywnych oraz energooszczędnych jest bardzo efektywne niwelowanie strat ciepła. Jest to możliwe między innymi dzięki zastosowaniu systemów rekuperacji.

Rekuperacja w domu jednorodzinnym – na czym polega?

Rekuperacja jest to w zasadzie mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Każdy budynek musi być wyposażony w sprawnie funkcjonującą wentylację. Cyrkulacja powietrza w domu jednorodzinnym zapewnia nieustanny dopływ świeżego powietrza. Wymieniane jest powietrze brudne, nasycone dwutlenkiem węgla, a dostarczane jest w zamian powietrze z zewnątrz budynku. Dzięki temu budynek pozostaje suchy, nie rozwijają się w nim niebezpieczne dla zdrowia grzyby i pleśnie. Najpopularniejszym rodzajem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna. Powietrze jest wypychane z wnętrza budynku poprzez specjalne szyby wentylacyjne siłą grawitacji. W pomieszczeniach tworzy się dzięki temu podciśnienie, które sprawia, że do środka jest wciągana kolejna partia świeżego powietrza. O ile powietrze wydostające się z budynku wykorzystuje do tego wybudowane specjalnie w tym celu kanały wentylacyjne, o tyle powietrze zasysane do wewnątrz ‘musi sobie już jakoś poradzić’. Zazwyczaj powietrze dostaje się do budynku poprzez wszelkie nieszczelności – w drzwiach lub oknach. W nowoczesnym budownictwie, w którym powszechnie stosuje się niezwykle szczelne tworzywa sztuczne powietrze może napotykać trudności w dostaniu się do wnętrza budynku. W systemach rekuperacji cały ten obieg powietrza w budynku jest starannie zaprojektowany, w procesie tym nie pozostaje absolutnie żadnego miejsca na przypadek.

System rekuperacji zapewnia regularną cyrkulację powietrza w domu zapobiegając jednocześnie stratom ciepła. O jakim cieple mowa? Każda partia chłodnego powietrza dostająca się z zewnątrz do budynku jest automatycznie podgrzewana przez zainstalowany system grzewczy. W typowych instalacjach wentylacyjnych zużyte, ciepłe powietrze jest wypychane na zewnątrz budynku – energia cieplna w nim zgromadzona jest tracona raz na zawsze. A przecież jego podgrzanie wymaga spalania paliwa, a to przecież w ostatnich latach i miesiącach jest coraz droższe. Istotnym elementem instalacji rekuperacji jest wymiennik ciepła. Jest to sprytnie zaprojektowane urządzenie, w którym ciepłe powietrze wydalane z budynku przekazuje energię cieplną zimnemu powietrzu transportowanemu z zewnątrz. Oczywiście w trakcie tego procesu oba strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą. Dzięki pracy wymiennika ciepła do wnętrza domu dociera świeże, ale jednocześnie ciepłe powietrze. Jak wynika z licznych dostępnych analiz, sprawnie funkcjonująca rekuperacja może zapewnić oszczędności w ogrzewaniu na poziomie nawet kilkudziesięciu procent. Przy nieustannie rosnących cenach gazu oraz węgla tego typu optymalizacje nabierają coraz większego znaczenia.

Rekuperacja sprzyja zdrowiu

Podobnie jak każdy system wentylacji, tak i rekuperacja zapobiega utrzymywaniu się w pomieszczeniach nieprzyjaznej dla zdrowia wilgoci. Ale to nie jedyny aspekt pracy rekuperatora pozytywnie wpływający na zdrowie. W rekuperatorach stosuje się odpowiednie filtry oczyszczające napływające powietrze. Jak wskazują specjaliści z firmy Taniereku.pl, dzięki temu jest ono wolne od wszelkich zanieczyszczeń, takich jak smog, pyłki i najróżniejsze alergeny. A zatem rekuperacja jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików i innych osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego. Zastosowanie rekuperacji jest szczególnie przydatne w rejonach, w których w sezonie zimowym występuje zjawisko smogu. Ale oczywiście to nie oznacza, że w mniejszych miejscowościach jej montaż jest całkowicie pozbawiony sensu. Posiadając sprawną instalację rekuperacji nie musimy się obawiać między innymi tego, czym ogrzewają swoje mieszkania sąsiedzi. Warto także pamiętać, że rekuperacja skutecznie chroni przed alergenami, a te występują przecież niezależnie od tego, gdzie mieszkamy. Ponieważ rekuperacja blokuje dostawanie się do wnętrza mieszkania najróżniejszych pyłów, mieszkanie rzadziej wymaga sprzątania, ponieważ bardzo powoli osadza się w nim kurz.

Rekuperacja Kraków

Jeśli mieszkasz w okolicach Krakowa i zastanawiasz się nad inwestycją w wydajny system rekuperacji, serdecznie zapraszamy do zainteresowania się ofertą rekuperatorów firmy ASK Energooszczędne Instalacje. Firma od lat specjalizuje się w projektowaniu oraz montażu systemów rekuperacji w Małopolsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here