jaskra

Jaskra to przewlekła choroba, która stopniowo osłabia nerw wzrokowy, prowadząc do jego całkowitego uszkodzenia. Jej przebieg często jest skryty, a pierwsze objawy pojawiają się nagle. Mogą przypominać one zwykłe kłopoty ze wzrokiem, a o obecności choroby dowiadujemy się podczas rutynowej wizyty u okulisty.

Co to jest jaskra?

Jaskra to degeneracyjne schorzenie nerwu wzrokowego, który stale osłabiany chorobą, ulega w końcu całkowitemu zanikowi. Pierwsza faza rozwoju jaskry pozostaje niezauważona. Objawy, które pojawiają się z biegiem czasu, sugerują o zaawansowanym procesie uszkodzeniu nerwu wzrokowego.

Pierwsze symptomy, z którymi chorzy zgłaszają się do lekarza, to kłopoty ze wzrokiem. Nie reagują one na próby korekcyjnej naprawy przez szkła kontaktowe lub okulary. Jaskra postępuję stopniowo, zawężając pole widzenia, aż do całkowitej utraty wzroku.

Nie należy bagatelizować nagle pojawiających się problemów z widzeniem, które stosunkowo szybko ulegają pogorszeniu. Objawy, na które należy zwrócić szczególną uwagę to:

– pogorszenie wzroku
– bóle głowy (przede wszystkim w okolicy czołowej)
– bóle i zaczerwienienie oczu
– tzw. efekt aureoli (lub tęczy), który pojawia się wokół źródła światła
– zawężone pole widzenia (w zaawansowanej fazie choroby).

Jakie są przyczyny jaskry?

Bezpośrednich przyczyn jaskry dopatruje się w zwiększonym ciśnieniu wewnątrzgałkowym. Nie da się ukryć, że wysokie ciśnienie cieczy wodnistej w gałce ocznej, doprowadza ostatecznie do degradacji nerwu wzrokowego. Jednak do zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego mogą predysponować różne czynniki, a oto kilka z nich:

– czynniki genetyczne (jaskra w rodzinie)
– choroby układu krążenia
– wysokie ciśnienie tętnicze
– niskie ciśnienie krwi
– choroby neurologiczne
– choroby tarczycy
– cukrzyca i insulinooporność
– palenie papierosów
– regularne picie alkoholu.

Przyczyny wymienione uważa się za przyczyny wtórne, przez które zwiększa się ryzyko rozwoju jaskry. Należy też uwzględnić osoby, u których stwierdzono krótko lub dalekowzroczność, ale też wszelkie inne patologie rogówki i jej uszkodzenia. Ryzyko pojawienia się jaskry jest u nich wyższe.

Jak leczyć jaskrę?

Z racji późnego występowania objawów jaskry, chorzy obawiają się, że nie ma dla nich możliwości na uratowanie wzroku. Jaskra jest chorobą nieuleczalną, co nie oznacza, że nie można przeciwdziałać jej rozwojowi. Ważne jest, aby szybko zareagować w momencie wystąpienia objawów, a to pozwoli zatrzymać postępującą degradację nerwu wzrokowego.

Nie czekaj! Sprawdź skuteczne sposoby leczenia jaskry na wrosinski.pl.

Leczenie jaskry polega przede wszystkim na obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dzięki temu istnieje możliwość spowolnienia procesu chorobowego lub zatrzymanie go, a wszystko to za pomocą farmaceutyków, które ułatwiają odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej.

Inną, nowoczesną metodą jest zabieg laserowy. To nie tylko bezinwazyjna metoda leczenia, ale i ciesząca się dużą skutecznością. Cały proces trwa zaledwie kilka do kilkunastu minut, a pacjent może wrócić do swoich obowiązków tego samego dnia.

Istnieją dwie metody leczenia jaskry laserowo, a wszystko zależy od zaawansowania choroby oraz jej przyczyn. Wyróżniamy tutaj:

– selektywną trabekuloplastykę (SLT)
– Irydotomię (LPI).

Ostateczną metodą na wyleczenie jaskry jest zabieg chirurgiczny. Stosuje się go w ciężkich przypadkach choroby, kiedy pozostałe metody okazały się dla pacjenta nieskuteczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here