Wsparcie dla firm w czasie epidemii

Sytuacja, która powstała w 2020 roku zszokowała każdą osobę na świecie. Ilość nagłych zmian, które musiały zostać wprowadzone, aby powstrzymać ciągły wzrost zakażeń z powodu koronawirusa sprawiła, że życie większości osób całkowicie zamarło. Wszyscy zostali w domach, a sklepy i zdecydowana większość innego rodzaju działalności została wstrzymana na długie tygodnie.

Sytuacja gospodarcza w Polsce

Jak wiadomo jest to sytuacja niezwykle niekorzystna z perspektywy gospodarczej. Każdy właściciel swojej firmy znacząco ucierpiał w trakcie tej pandemii. Poza zmaganiami z tym, z czym każdy się zmagał, czyli troską o swoich najbliższych i strachem przed wirusem, dodatkowo trzeba było się martwić o to w jakim stanie jest prowadzona działalności. Miesiące, przez które dana firma nie miała żadnych zysków wcale nie oznaczały że właściciel miał zwolnienie z ZUS bądź z innych zobowiązań. Wręcz przeciwnie, wszystkie dotychczasowe opłaty, z jakimi związana była dana działalność firmowa wciąż były obowiązkowe. Tak więc właściciele firm musieli sięgać do swoich rezerw, aby je pokryć, jednocześnie nie wiedząc nawet kiedy ich firma może z powrotem zacząć pracować i przynosić zyski.

Cała sytuacja była i wciąż pozostaje bardzo groźna dla milionów przedsiębiorców. Z tego powodu coraz to częściej pojawia się zapytanie o koronawirus a wsparcie dla firm, które powinno pojawić się w jakiejś formie, która umożliwiłaby ograniczenie ciągle narastających strat finansowych. Na świecie tego typu pomoc zapewniły swoim obywatelom dziesiątki państw. W Polsce zaś odpowiedzią na groźbę koronawirusa stała się tak zwana tarcza antykryzysowa.

Tarcza antykryzysowa

O tarczy antykryzysowej słyszał zapewne każdy, kto w przeciągu ostatnich tygodni włączył telewizję i mógł obejrzeć wiadomości przez chociażby parę minut. Projekt ten przeszedł już wiele poprawek i ulepszeń, a nieustannie planowane są jego nowsze wersje. Podstawowym założeniem, jakie ma tarcza antykryzysowa jest ochrona mniejszych i średnich firm przed całkowitym upadkiem spowodowanym stratami, jakie wynikły z powodu epidemii koronawirusa.

Jednym z najważniejszych ułatwień, jakie wprowadza do życia przedsiębiorców tarcza antykryzysowa jest z całą pewnością zwolnienie z ZUS. Opłata ZUSu jest jedną z największych opłat, jakie ciążą na wszystkich przedsiębiorcach. Zatem jej zniesienie nawet na parę miesięcy może znacząco pomóc w odbudowie rezerw finansowych w firmie. Należy jednak pamiętać, że zwolnienie z ZUS dotyczy tylko bardzo małych firm, które w szczególny sposób zostały dotknięte przez epidemię i wprowadzone przez nią ograniczenia. Dlatego też niestety nie każdy przedsiębiorca zyska na tej opcji, choć wielu z nich może się o to starać.

Innym założeniem, jakie wprowadza tarcza antykryzysowa jest wprowadzenie świadczenia postojowego dla wybranych osób, zwłaszcza tych, które samodzielnie się zatrudniają. Oprócz tego dużym ułatwieniem jakie zapewniła tarcza antykryzysowa jest możliwość wzięcia pożyczki z Funduszu Pracy. Pożyczka ta nie jest może bardzo wysoka, bo sięga tylko 5 tysięcy złotych, ale wciąż pozostaje jednym z nielicznych sposobów na to, aby zacząć zmniejszać finansowe straty jakich się doznało z powodu czasowego wstrzymania lub ograniczenia działalności na czas epidemii.

Zmiany wprowadzane są także jeżeli chodzi o płatności podatków, a także sposób, w jaki przebiega wypłata wszystkich płac dla pracowników. Ostatecznie jednak celem wszystkiego, co wprowadzana tarcza antykryzysowa ma być zmiana sytuacji gospodarczej w Polsce na lepsze i stopniowa, ale stała poprawa działalności firm. Wiele z nich już musiało całkowicie rozwiązać swoją działalności, a dziesiątki tysięcy osób straciło z tego powodu swoją pracę. Dlatego też nawet jeżeli tarcza antykryzysowa nie jest pozbawiona swoich wad, jest to wciąż jeden z nielicznych sposób na to, aby w realny sposób pomóc wielu osobom. Każdy, kto prowadzi mała firmę i potrzebuje wsparcia od rządu powinien bliżej zapoznać się z warunkami na których udzielana jest pomoc z tarczy antykryzysowej. Może być to rozwiązanie na wiele problemów.

Źródła:

https://www.parkiet.com/Finanse/200629970-Kredyt-gotowkowy-karta-kredytowa-limit-w-koncie-ktory-produkt-wybrac.html

https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa/pozyczka-dla-mikroprzedsiebiorcow–odpowiedzi-na-najwazniejsze-pytania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here